Fundacja Polonia Music Art zaprasza na wyjątkowe wydarzenie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - koncert połączony z wykładem pt. Fortepian Karola Lipińskiego, który odbędzie się 19 września 2023 roku o godzinie 18 w  Sali Koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Będzie to premierowa w Polsce i na świecie prezentacja nieznanych dzieł fortepianowych Karola Lipińskiego ( 1790 – 1861 ), znakomitego polskiego skrzypka i kompozytora, jednego z największych wirtuozów w historii wiolinistyki.

 

Nieznana fortepianowa twórczość Karola Lipińskiego ukazuje doniosły wpływ historycznych wydarzeń na twórczość kompozytorów burzliwego okresu powstań narodowych i walki o niepodległość. Silne patriotyczne emocje zostały uwypuklone w autorskich utworach fortepianowych wielkiego polskiego skrzypka, a osobista znajomość z Fryderykiem Chopinem zaowocowała unikalnym opracowaniem Polonezów op. 26 na skrzypce i fortepian.

 

Wykład wygłosi dr hab. Aleksandra Pijarowska prof. AMKL, utwory na fortepian solo wykona dr hab. Julita Przybylska-Nowak prof. AMKL, utwory na skrzypce i fortepian wykonają: prof. dr hab. Jarosław Pietrzak (skrzypce), dr hab. Julita Przybylska-Nowak prof. AMKL (fortepian).

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

Uroczysta gala wręczenia nagród MIędzynarodowego Konkursu "MUZYCZNE ORŁY" - Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

W roku 2021 zostaliśmy laureatami Międzynarodowego Konkursu "MUZYCZNE ORŁY" w trzech kategoriach:

 

Zespół kameralny

Prawykonanie

Płyta CD

 

www.muzyczneorly.pl

Najnowsza płyta zespołu Art Chamber Ensemble, wydana przez firmę DUX, poświęcona jest polskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holokaustu. Inspiracją dla powstania albumu był koncert, który odbył się 4 czerwca 1998 r. w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, upamiętniający wybitnych, tragicznie zmarłych muzyków i kompozytorów. W jego programie zabrzmiały m. in. utwory Aleksandra Tansmana, a punktem kulminacyjnym stało się wykonanie zamówionego specjalnie na tę okazję Tria fortepianowego Silent Voices Benjamina Lees’a. Sam autor określił ten przejmujący utwór jako mały gest pamięci dla tych, których głosy na zawsze uciszyły pogromy i ludobójstwa z przeszłości.

 

Album otwiera Hebrajska melodia Josepha Achrona, utwór stworzony na kanwie autentycznej melodii usłyszanej w jednej z warszawskich synagog przez urodzonego na Suwalszczyźnie kompozytora. Na płycie znalazły się także dzieła Joachima Mendelsona, profesora teorii i harmonii w Instytucie Muzycznym im. St. Moniuszki w Warszawie, zamordowanego w roku 1943 w getcie warszawskim, Szymona Laksa, kompozytora i dyrygenta, więźnia KL Auschwitz - Birkenau oraz Józefa Kofflera, pierwszego polskiego dodekafonisty, który zginął w roku 1944 po likwidacji getta w Wieliczce.

 

Zespół Art Chamber Ensemble powstał z inicjatywy wykładowców Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, założycieli zespołu Art Chamber Duo - pianistki Julity Przybylskiej - Nowak oraz skrzypka Jarosława Pietrzaka. Formacja Art Chamber Ensemble zadebiutowała w 2013 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym działalność Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim. Muzykę polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego zespół prezentował także na Festiwalu „Warszawa Singera”, Festiwalu Feliksa Mendelssohna w Krakowie, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Patronat honorowy nad wydawnictwem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie a partnerami Fundacji Polonia Music Art, współwydawcy albumu, są: Jewish Community Center w Warszawie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz sponsor – Związek Artystów i Wykonawców STOART. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

KONTAKT

news@artchamberduo.eu

„Fortepian Karola Lipińskiego” - Dolnośląski Festiwal Nauki

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu - 19.09.2023 r.

 

Wykonawcy:

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

Jarosław Pietrzak - skrzypce

Aleksandra Pijarowska - prowadzenie koncertu, słowo o muzyce

 

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

ICH GŁOSY

Joseph ACHRON (1886–1943)

HEBRAJSKA MELODIA na skrzypce i fortepian op. 33

 

Joachim MENDELSON (1897–1943)

SONATA na skrzypce i fortepian

 

Szymon LAKS (1901–1983)

SONATA na wiolonczelę i fortepian

 

Józef KOFFLER (1896–1944)

CAPRICCIO na skrzypce i fortepian op. 18

 

Benjamin LEES (1924–2010)

TRIO FORTEPIANOWE Nr 2 “SILENT VOICES”

Art Chamber Ensemble

Julita Przybylska – Nowak – fortepian

Agnieszka Kołodziej – wiolonczela

Jarosław Pietrzak – skrzypce