pietrzakjar@gmail.com


                                      julitapn@tlen.pl

      

Od 2010 roku Jarosław Pietrzak występuje z pianistką Julitą Przybylską - Nowak. Jednym z pierwszych koncertów duetu był występ w 2010 roku podczas ceremonii wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, organizowanej przez Instytut  Yad Vashem. W trakcie swojej działalności duet dokonał wielu nagrań, które są światowymi i polskimi premierami fonograficznymi.

 

Pianistka Julita Przybylska - Nowak i skrzypek Jarosław Pietrzak wystąpili na wielu festiwalach muzycznych w Polsce. Należą do nich  Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie, Festiwal Simcha we Wrocławiu, Festiwal Warszawa Singera, Festiwal im. Feliksa Mendelssohna w Dusznikach – Zdroju, Festiwal Mazel Tov. Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Festiwal Maj z Muzyką Dawną. Prezentowali twórczość polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego w Jewish Community Center w Warszawie, w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Jarosław Pietrzak jest profesorem Akademii  Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec, a od 2016 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Pod jego kierunkiem stopień doktora sztuki muzycznej uzyskał Christoph Polonek – koncertmistrz Orkiestry Berliner Philharmoniker oraz Tomasz Tomaszewski – prof. Universität der Künste w Berlinie.

 

Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne Jarosław Pietrzak został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi ( 2012 r. ) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi ( 2018 r. ).

Jarosław Pietrzak prowadzi także bogatą działalność solistyczną i kameralną. Koncertował w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Republice Czeskiej, Turcji, Korei Południowej, Argentynie, Brazylii i USA. Występował w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in.: Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, Spivey Hall w Atlancie, City Hall w Glasgow, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i na Zamku Królewskim w Warszawie.


Wielokrotnie koncertował na Festiwalu Musique et Amitie w Biel w Szwajcarii oraz na wielu festiwalach w Polsce - Forum Musicum, Wieczory w Arsenale, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Maj z Muzyką Dawną, Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie - Zdroju.

 

W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się również muzyka współczesna i barokowa.  W swoim dorobku  ma  płytę  Polish Violin Duos ( DUX, 2002 ) nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Płyta ta była nominowana do Fryderyka -  prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych, prowadząc  jako dyrygent i koncertmistrz Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej, z trębaczem Igorem Cecocho jako solistą ( DUX, 2010 ).

Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, pod kierunkiem znakomitych pedagogów i wirtuozów skrzypiec - Jean'a Fournier, Ireny Dubiskiej, Wolfganga Marschnera, Olega Krysy, Renato de Barbieri oraz Zachara Brona.  
 

Po ukończeniu studiów został członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych,  koncertował  w większości krajów Europy, Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył  również w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. Współpracował także  z  L’Orchestre National de Chambre de Toulouse. Po rocznym pobycie we Francji powrócił do Polski i został koncertmistrzem oraz jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry KameralnejWratislavia”.  Z zespołem tym dokonał wielu nagrań płytowych, był także inicjatorem powstania wrocławskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”.

 

 

JAROSŁAW PIETRZAK

skrzypce

Pianistka występowała także w duecie z klawesynistką Aleksandrą Rupocińską, skrzypaczką Ebru Karaagac, wiolonczelistą Izzet Naziliakiem oraz zwycięzcą̨ Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych w Moskwie i Genui - Ilyą Grubertem, posiadaczem ostatnich skrzypiec Henryka Wieniawskiego.


Działalność Julity Przybylskiej - Nowak obejmuje także pedagogikę̨. W maju 2006 roku została wybrana do zarządu European Piano Teachers Association Poland. W roku 2013 prowadziła kurs muzyki kameralnej w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, a w 2015 w Haccettepe Universitesi w Ankarze. Jest regularnie zapraszana do przeprowadzania doskonalenia zawodowego nauczycieli gry na fortepianie, pełni rolę wykładowcy warsztatów dla uczniów i pedagogów szkół muzycznych oraz jurora w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych dla młodych pianistów. Na co dzień́ związana jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie w roku 2012 uzyskała stopień doktora sztuki, a cztery lata później - w 2016 roku - doktora habilitowanego.

W roku 2002 dokonała prawykonania, a następnie premierowego nagrania ostatnich sonat wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego. Jako solistka współpracowała z wieloma orkiestrami pod batutą Jacka Mirosława Błaszczyka, Marzeny Diakun, Anny Duczmal-Mróz, Mieczysława Gawrońskiego, Roberta Kabary, Klemensa Kamińskiego, Agnieszki Nagórki, Marka Pijarowskiego, Wojciecha Rodka, Jacka Rogali i Marka Tracza.

 

W kręgu solistycznych zainteresowań wykonawczych Julity Przybylskiej - Nowak szczególne miejsce zajmuje styl brillante, którego poszukuje także w kameralistyce. Koncerty kameralne prezentowała we Włoszech, Republice Czeskiej, Rumunii i Turcji. Od roku 2010 koncertuje ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, tworząc zespół Art Chamber Duo. Owocem współpracy są̨ trzy albumy płytowe, zawierające zarówno światowe prawykonania dzieł zapomnianych jak i kompozycji w stylu grand duo. Liczne DVD i nagrania dla Telewizji Polskiej, będące rejestracją koncertów, są̨ dokumentami występów podczas Festiwali i ważnych wydarzeń kulturalnych - Maj z Muzyką Dawną, Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Wieniawskiego, Festiwal "Warszawa Singera", Międzynarodowy Festiwal im. Feliksa Mendelssohna, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Artyści występują̨ w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Katowicach, Łodzi, Krakowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu) oraz poza jej granicami.

Wrocławianka, pianistka, solistka i kameralistka.

Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie prof. Janiny Butor. Studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Czesława Stańczyka. W okresie studiów zetknęła się̨ z wieloma znakomitymi pedagogami, takimi jak prof. Maria Szwajger - Kułakowska, która otworzyła przed nią̨ świat kameralistyki czy prof. Józef Stompel, w którego klasie rozpoczęła studia podyplomowe. Ukończyła je w Mistrzowskiej Klasie Pianistycznej prof. Włodzimierza Obidowicza. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wielu wybitnych pianistów, w tym tak legendarnych  jak Halina Czerny - Stefańska, Edith Picht - Axenfeld czy Tadeusz Kerner. Uczestniczyła w kursach wykonawczych i pedagogicznych, obejmujących zagadnienia muzyki dawnej i współczesnej.

 

Początki pianistycznej kariery Julity Przybylskiej – Nowak związane były z muzyką  Fryderyka Chopina. Liczne konkursy  krajowe i zagraniczne -  Goettingen, Darmstadt, Marianske Lazne, Stypendia Towarzystwa im. Fryderyka Chopina  w  Warszawie, koncerty w  miejscach  kultu  kompozytora ( Żelazowa Wola, Duszniki Zdrój ), dają̨ świadectwo więzi artystycznej jaka łączy pianistkę̨ z repertuarem największego spośród romantyków. Zaproszona na Światową̨ Wystawę̨ Euro Gate w Taipei dała szereg recitali w stolicy Tajwanu. Występowała także na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze, gdzie miała okazję prezentować muzykę̨ polską.

JULITA PRZYBYLSKA - NOWAK

fortepian

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en